چسب ساختمانی

فهرست مطالب

چسب ساختمانی چیست ؟

قطعا اسم چسب را خیلی شنیده‌ایم، چسب‌ها انواع متفاوتی دارند که برای چسباندن دو جسم استفاده می‌شوند. بسته به چیزهایی که قرار است به هم متصل شوند‌ مثل کاغذ، شیشه و یا سنگ تنوع چسب و فرمولاسیون خاص وجود دارد که یکی از آن‌ها چسب ساختمانی است. امروزه با پیشرفت علم و صنعت، کیفیت و سرعت نوآوری و تولید چسب‌ ساختمانی نیز بالا رفته است و به یکی از صنایع بسیار مهم در جهان تبدیل شده است. به همین دلیل استفاده از سیمان برای اتصال سنگ و کاشی کنار گذاشته شده و از چسب‌ها برای اتصال سرامیک، کاشی، سنگ و… استفاده می‌شود.

در این مقاله سعی داریم که چسب‌ ساختمانی، انواع و کاربردهای آن‌ها را مورد بررسی دقیق قرار دهیم و شما در جریان جزئیاتی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر کدام قرار دهیم.

چسب ساختمانی

 

چسب در واقع یک ماده شیمیایی غیرفلزی است که می‌تواند اتصال همیشگی و دائمی اجسام و سطوح را برای شما میسر کند. بسته به نوع چسب فرآیند و نحوه استفاده از آن نیز متفاوت است بنابراین برای جلوگیری از دوباره‌کاری و ضرر و زیان احتمالی باید به خوبی در چگونگی استفاده از آن آموزش دیده باشید. چسب‌ها به وفور در زندگی و صنعت استفاده می‌شوند، اما باید بدانید که کاربرد و مصرف چسب در صنایعی مثل ماشین‌سازی، هوا و فضا و ساختمان بسیار بیشتر از مصارف خانگی بوده و یکی از نیازهای ضروری صنعت ساختمان است.

انواع چسب‌ ساختمانی

چسب‌ ساختمانی بسته به نوع تولید و کاربرد در زمینه‌های مختلف انواع مختلفی دارند. بعضی از چسب‌ها شیمیایی بوده و طی فرآیندهایی مصنوعی تولید می‌شوند در حالی که بعضی چسب‌ها به صورت معمول در طبیعت به وجود آمده و استفاده می‌شوند. در ادامه چسب‌ها را با توجه به کاربرد خاص آن‌ها مورد بررسی دقیق قرار می‌دهیم.

 • چسب سنگ

چسب سنگ در واقع ملات اپوکسی دو جزئی بر پایه پلی استر است که برای اتصال سنگ استفاده می‌شود. این چسب قدرت اتصال و نصب فوق‌العاده‌ای دارد که آن را برای نصب قطعات فوق سنگین مثل صفحه‌های بزرگ فولادی، قطعات پیش‌ساخته بتنی و قطعات بزرگ سرامیک مناسب می‌سازد. چسب سنگ به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر محیط‌های شیمیایی و اسیدی مقاوم است و می‌تواند در محیط‌هایی که اسیدها، گازها، حلال‌های نفتی، فاضلاب و روغن های حیوانی و گیاهی وجود دارند به خوبی دوام بیاورد. چسب سنگ بعد از اجرا و خشک شدن می‌تواند دمای زیر صفر و 60+ درجه سانتی گراد را تحمل کرده و مقاومت داشته باشد.

چسب سنگ به صورت سطل‌های دو جزئی در بازار وجود دارد و قبل از استفاده می‌بایست این دو را توسط همزن دستی یا مخلوط کن با هم ترکیب کرد. چسب سنگ را می‌توان تا یک سال و به دور از تابش مستقیم خورشید نگه داشت.

 • چسب آجر سفال

از چسب آجر سفال در چسباندن آجر سفال استفاده می‌شود و می‌توان با آن قطعات آجر سفال را به یکدیگر چسباند. چسب آجر سفال مقاومت و چسبندگی بسیار بالایی داشته با این حال قیمت پایین و مصرف کمی در صنعت ساختمان دارد. چسبندگی چسب آجر سفال همیشگی بوده و در برابر رطوبت به خوبی مقاومت می‌کند و برای اجرا نیاز به هیچ گونه افزودنی مجزا ندارد، همه این موارد چسب آجر سفال را به یک گزینه ایده‌آل تبدیل می‌کند.

چسب آجر سفال به شکل پودر و خشک وجود دارند که باید آن را به گچ اضافه و مخلوط کنید. نسبتی که باید چسب را با گچ مخلوط کنید حدود نیم تا یک ونیم درصد کل وزن گچ است. چسب آجر سفال را نباید در رطوبت قرار داده و همچنین باید دور از تابش خورشید و یخبندان نگهداری شود در این صورت حدود 3 سال می‌تواند عمر کند. چسب آجر سفال قابلیت اشتعال ندارد و بی‌خطر و خنثی است اما باید دقت کنید که در هنگام اجرا دستان خود را به چشم یا دهان خود نزنید.

چسب آجر و سفال

 • چسب بتونه

چسب‌های بتونه بر پایه اپوکسی هستند و برای ترمیم، نصب و چسباندن سرامیک، آجر، گچ، آینه، چوب پنبه و فلز بسیار مناسب‌اند. این چسب‌ها ویژگی‌های خاصی دارند که می‌توان از قابلیت سوراخ شدن، رنگ شدن و پولیش کاری نام برد، همچنین از چسب بتونه برای درزگیری هم استفاده می‌شود. چسب بتونه در کمتر از 5 دقیقه سفت و محکم می‌شود و در برابر حلال‌ها وقاومت نشان می‌دهد و تا یک سال ماندگاری خود را حفظ می‌کند. چسب بتونه مقاومت شیمیایی و مکانیکی بالایی داشته و می‌توان از آن برای لیسه‌کشی نیز استفاده کرد.

برای استفاده از چسب بتونه باید سطح مورد نظر را از هر گونه گرد و غبار، آلودگی و چربی پاک کنید سپس چسب بتونه را چند دقیقه ورز دهید تا رنگ آبی آن با گرمایی که تولید شده به سفید تغییر کند، سپس می‌توانید چسب را در محل موردنظر خود استفاده کنید.

 • چسب مخصوص پارکت

چسب مخصوص پارکت همان طور که از اسمش پیداست برای چسباندن قطعات پارکت استفاده می‌شود. این چسب حالت خمیری داشته و به رنگ قهوه‌ای یا سفید در بازار موجود است. توسط این چسب می‌توان قطعات چوبی را روی سطوح سیمانی، بتنی و گچی اجرا کرد. برای پیاده سازی چسب پارکت می‌توانید از یک شانه استفاده کنید و چسب را به راحتی روی سطوح بکشید. سپس بعد از 10 دقیقه می‌توان قطعات پارک را روی آن چسباند. دقت کنید که با یک کیلوگرم چسب مخصوص پارکت می‌توان حدود 2 الی 3 متر مربع را پارکت کرد.

برای نگهداری طولانی مدت چسب پارکت باید آن را در مکان خنک و محفوظ از هوا قرار داد اما در صورت اجرا می‌توان در دمای 5+ درجه سانتی گراد هم استفاده کرد. لازم است که بدانید هنگام اجرای چسب پارکت نباید مواد را با دست، چشم و دهان در تماس قرار داد و در صورت تماس می‌بایست پوست آن قسمت را با آب فراوان و به خوبی شست.

 • چسب کاشی پودری

چسب‌های پودری محتوی افزودنی‌های پلیمری، مواد سیمانی، تقویت‌کننده‌های چسبندگی و پرکننده‌های معدنی هستند و به دلیل ماهیت پودری می‌بایست آب به آن‌ها اضافه کرد تا تبدیل به چسب شوند. چسب پودری بیشتر در نصب مصالح جاذب و غیرجاذب استفاده شده و می‌تواند چه در داخل و چه در خارج ساختمان در اتصال کاشی و سرامیک روی دیوار یا کف مورد استفاده قرار بگیرد.

چسب پودری کاشی بر پایه مواد شیمیایی و معدنی تولید شده و به دلیل ترکیبات و نوع فرآوری انجام گرفته روی آن، به گچ اتصال و چسبندگی خوبی ندارد. توصیه می‌شود برای نصب سنگ، کاشی و سرامیک روی سطح صاف، سیمانی، سنگی، موزاییک و آجری از این چسب استفاده شود. همچنین ضروری است برای اتصال و استحکام بیشتر چسب، از موادی به نام پرایمر یا چسب بتن استفاده شود.

 • چسب کاشی خمیری

چسب کاشی خمیری یا چسب سرامیک خمیری از موادی مانند مواد معدنی، رزین امولسیون و… ساخته می‌شود که به آن ظاهری خمیری می‌بخشند. چسب کاشی خمیری به دلیل داشتن ترکیب شیمیایی متفاوت و بر پایه مواد شیمیایی بودن، نسبت به چسب کاشی پودری از قدرت اتصال و چسبندگی بالاتری برخوردار است، به واسطه همین ویژگی می‌توانند برای سطوح گچی نیز مورد استفاده قرار گیرند. چسب خمیری یکی از بهترین گزینه‌ها برای اتصال کاشی‌های دیوار هستند زیرا کاشی‌ها معمولا جذب بالای آب را داشته و ممکن است لعاب کاشی به مرور زمان تغییر رنگ بدهد. به طور کلی چسب خمیری برای اتصال کاشی در مناطق مرطوب مثل حمام، دستشویی و استخر بهترین گزینه موجود در بازار است و توانایی بسیار خوبی در عایق کردن دیوار نسبت به رطوبت و اتصال بسیار قوی دارد. البته دقت داشته باشید که برای پوشش زیر کار باید از پرایمر یا چسب بتن استفاده کرد.

 • چسب کاشی پرسلان

برای آشنایی با چسب کاشی پرسلان ابتدا باید با کاشی پرسلان آشنا شد. کاشی پرسلان بر پایه ماسه ساخته شده و در دمای بالاتری از سرامیک حرارت دیده و مقاوم شده‌اند به همین دلیل جذب آب کمتری نسبت به کاشی‌های معمولی داشته و نیاز به چسب خاصی برای اتصال دارند. در صورت اتصال کاشی پرسلان با چسب‌های معمولی، شما مجبور به دوباره کاری می‌شوید زیرا چسبندگی چسب معمولی کمتر از چسب پرسلان است. چسب پرسلان قدرت چسبندگی بالاتری نسبت به چسب معمولی دارند، در برابر نفوذ رطوبت بسیار مقاوم‌اند و تغییرات دمایی تاثیر منفی روی آن‌ها نمی‌گذارد. چسب‌های اصلاح شده پلیمری نسبت به چسب‌های برپایه سیمان قدرت انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری داشته و از آسیب و ترک‌ خوردن کاشی جلوگیری می‌کند.

 • چسب کاشی الیاف‌دار

چسب کاشی الیاف‌دار قدرت چسبندگی بسیار بالایی داشته و در نصب پانل‌های گچی، چوبی، کاشی و سرامیک استفاده می‌شود. این چسب خمیر شکل بوده و خیلی سریع خشک می‌شود. به دلیل وجود الیاف در این نوع چسب، خاصیت کشسانی و خمشی بالایی وجود دارد که در زمان لرزش‌های ساختمانی، کاشی و سرامیک ترک نخورده، لق نمی‌شود و از دیوار جدا نمی‌گردد، این ویژگی سبب شده تا کاربرد بسیار بالایی در مناطق زلزله‌خیز داشته باشد. همچنین این نوع چسب مقاومت بالایی نسبت به رطوبت و نم نشان می‌دهند.

دقت داشته باشد که به علت سرعت بالای خشک شدن این نوع چسب، بهتر است سرعت عمل بالایی در کار نصب کاشی و سرامیک داشته باشید.

 • چسب پلیمری

چسب پلیمری یک چسب شیمیایی است که طی فرآیندی مصنوعی تولید می‌شود. چسب پلیمری قدرت اتصال و چسبندگی بالایی دارد، انعطاف‌پذیر است و می‌تواند بارهای ساختمانی را به خوبی تحمل کند. چسب پلیمری می‌تواند گزینه مناسبی برای اتصال کاشی و سرامیک به دیوار باشد، همچنین از این چسب برای اتصال سقف کاذب و کف سازی با متریال متنوع مثل چوب استفاده می‌شود. چسب پلیمری نسبت به دما واکنش می‌دهد و می‌تواند در دماهای بالا مایع و روان شود.

 • چسب اکرلیک

چسب آکرلیک یکی از چسب‌های محبوب و پرمصرف در صنعت ساختمان است. به دلیل ویژگی‌های بسیار خوبی که دارد در صنعت ساختمان‌سازی مدرن به وفور استفاده می‌شود. چسب ساختمانی اکرلیک قدرت چسبندگی فوق‌العاده بالایی دارد و می‌تواند تقریبا هر چیزی را به هم متصل کند که نشان‌دهنده انعطاف‌پذیری بالای این چسب است. چسب اکریلیک در برابر دما واکنش نشان داده و می‌تواند در دماهای بالا روان و مایع شود که استفاده از آن را آسان و راحت کرده است. چسب اکریلیک نسبت به سایر مصالح ساختمانی قیمت مناسب‌تری دارد و به همین دلیل در خیلی از پروژه‌ها استفاده می‌شود. تمام این ویژگی‌ها چسب ساختمانی اکرلیک را بسیار پرکاربرد و محبوب کرده است.

 • چسب ساختمانی رزین

چسب ساختمانی رزین در شکل‌های مختلف مثل اسپری، پودر، مایع و امولوسیون در بازار وجود دارد. این چسب اتصال و چسبندگی فوق‌العاده بالایی دارد و هم در کامپوزیت و هم کامپومر استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد چسب رزین مقاومت آن در برابر ریزنشت باکتریایی است. چسب رزین در چسباندن مصالح متنوعی مثل فلز، شیشه، چوب و سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد البته یکی از معایب این چسب ضعف و عدم مقاومت در برابر رطوبت و آب است به طوری که اگر در تماس طولانی مدت با رطوبت باشد، قدرت چسبندگی خود را به مرور از دست می‌دهد.

چسب های ساختمانی

 • چسب اپوکسی

چسب اپوکسی به دلیل ویژگی‌های خاص در طیف گسترده‌ای از عملیات ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب قدرت چسبندگی عالی دارد و مقاومت بالایی از خود در برابر فشار بارهای ساختمانی و مواد شیمیایی نشان می‌دهد. چسب اپوکسی در نوع یک جزئی و دو جزئی ساخته می‌شود. چسب اپوکسی یک جزئی مقاومت بسیار بالایی در برابر محیط‌های شیمیایی دارد و در دماهای 250 تا 300 درجه فارنهایت پیاده می‌شود. از چسب اپوکسی می‌توان در اتصال میلگرد و پیچ به بتن، اتصال ورقه‌های کامپوزیتی به فولاد، چسباندن ورقه‌های فولاد به بتن، سنگ، سرامیک، کاشی، بتن، چوب و… استفاده کرد. همچنین در ترمیم و پر کردن شیارها و حفره‌های سطوح از این چسب استفاده می‌شود.

 • چسب میتراپل

چسب میتراپل یک از چسب‌های بسیار رایج بین مردم است. به احتمال زیاد شما چسب یک دو سه را شنیده‌اید، چسب میتراپل در واقع همان چسب است که در میان مردم به چسب یک دو سه معروف شده است زیرا این چسب در مدت زمان بسیار کوتاهی اثر می‌کند. با وجود مصرف خانگی که دارد، از چسب میتراپل در صنعت ساختمان نیز یسیار استفاده می‌شود، یکی از این مصارف صنعت کابینت سازی است که برای چسباندن چوب، ام دی اف و پلاستیک استفاده می‌شود. این چسب ویژگی خاصی دارد و هنگام اجرا کردن از خود گرمایی تولید می‌کند که به بهتر چسبیدن سطوح کمک می‌کند.

چسب میتراپل در بازار با نام‌های مختلفی فروخته می‌شود، به طور مثال چسب ام دی اف، چسب قطره‌ای فوری و چسب همه کاره که هر سه در واقع همان چسب میتراپل است. از چسب میتراپل برای اتصال و چسباندن سرامیک، سفال، چوب، پلاستیک، جواهرات، قطعات فلزی، لاستیک و ناخن دست استفاد می‌شود.

 • چسب حرارتی HMA

چسب حرارتی HMA توسط یک تفنگ حرارتی اجرا می‌شود. این چسب حرارتی تاریخ مصرف طولانی دارد که باعث می‌شود برای مدت زمان زیادی آن را نگه داشته و به شرایط خاصی نیاز نداشته باشد. همچنین مرحله خشک شدن چسب در این نوع خاص وجود ندارد زیرا اجزای بخارشدنی چسب این مرحله را حذف می‌کنند. طریقه مصرف این چسب راحت بوده و تنها نیاز به یک تفنگ حرارتی است، چسب جامد داخل تفنگ توسط حرارتی که می‌بیند مایع شده و به راحتی برای چسباندن سطوح یا پر کردن حفره و شیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • چسب فشاری

چسب‌های فشاری قدرت چسبندگی خود را در هر شرایطی حفظ می‌کنند به همین دلیل یکی از چسب‌های مورد استفاده در رطوبت نیز هستند. لازم است که بدانید چسب فشاری تحت فشار مشخص و در دمایی معین اجرا می‌شود و در صورتی که چسب به دما و فشار ایده‌آل خود نرسد حباب‌هایی را در بافت خود به وجود می‌آورد. چسب فشاری از ترمیب رزین سنتزی، رزین طبیعی و پلی اکریلات‌ها ساخته می‌شوند. چسب فشاری در ترمیم و تعمیر مصالح ساختمانی، اتصال کاشی و سرامیک نقش دارند.

 • چسب کاشی مقاوم به گرما

بسیاری از چسب‌های موجود در بازار در برابر گرما و حرارت از خود مقاومت نشان نداده و حتی مایع و روان می‌شوند، بنابراین نیاز است که از چسبی که در برابر دماهای بالا مقاوم است استفاده کرد. چسب کاشی مقاوم در برابر گرما را معمولا در مکان‌هایی که در معرض آتش و حرارت است استفاده می‌کنند که به عنوان مثال می‌توان به آشپزخانه اشاره کرد.

 • چسب غیرهوازی

چسب‌های هوازی حاوی یک سری مونومرها هستند که در غیاب هوا عمل کرده و اجرا می‌شوند. چسب غیرهوازی از انواع دیگر چسب‌های اکریلیک غیرسمی‌تر هستند و برای چسباندن پلاستیک، چوب و شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • چسب کاشی انعطاف‌پذیر

چسب کاشی انعطاف‌پذیر همان طور که از اسمش پیداست قابلیت انعطاف‌پذیری خوبی دارد و در موقعیت‌های متفاوت مثل تغییرات دما و یا جا به جایی اندک می‌تواند از خود مقاومت نشان داده و ترک نخورد.

حرف آخر…

امروزه به دلیل رشد فزاینده ساختمان‌سازی در شهرها، مصالح ساختمانی به خصوص چسب ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار شده‌اند. با توجه به گستردگی کاربرد چسب‌ها چه در خانه و چه در صنعت ساختمان، شناخت انواع آن‌ها و کاربردشان امری حیاتی به نظر می‌رسد، زیرا در صورت شناخت ناکافی انواع چسب و کاربرد هر یک از آن‌ها، ممکن است در صورت خرید و استفاده صدمات جبران‌ناپذیری را به مصالح ساختمانی مثل سرامیک و کاشی وارد کرده و باعث افزایش هزینه‌های ساخت و ساز شویم. بنابراین بهتر است که قبل از هر گونه انتخاب و خرید، اطلاعات کافی از هر نوع چسب ساختمانی داشته باشیم، به همین دلیل در این مقاله سعی شده است که تمامی چسب‌های موجود در بازار به خوبی معرفی شود تا از هر گونه ضرر و زیان احتمالی جلوگیری شود.

اسکرول به بالا