رزین اپوکسی

فهرست مطالب

رزین اپوکسی چیست ؟

رزین اپوکسی، ماده ای است که از گذشته در صنایع مختلف، کاربرد داشته و هنوز هم به دلیل برخورداری از یک سری ویژگی‌ها، جایگاه خود را در صنایع، حفظ کرده‌است. اکنون اگر کنجکاو شده‌اید که بدانید اپوکسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ادامه مطلب را از دست ندهید. ما در ادامه قصد داریم به طور جامع، پاسخ این سوالات را ارائه دهیم. 

اپوکسی

رزین اپوکسی ( اپوکسی )، مانند یک پلیمر گرمازا، عمل می‌کند به این معنا که در اثر مخلوط شدن با مواد سخت، فرآیندی با نام پلیمریزاسیون، شکل می‌گیرد.

به بیان ساده‌تر، اپوکسی و یا رزین اپوکسی نوعی رزین دو جزئی است که از یک پایه‌ی رزینی و یک هارنر، تشکیل می‌شود.

رزین اپوکسی در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، صنعت سنگ، ساختمان سازی، صنایع شیمیایی و … کاربرد دارد اما بیشترین کاربرد آن به عنوان کفپوش در مکان‌های مختلف و همچنین رنگ و چسب می‌باشد که در ادامه بیشتر درباره هر یک، توضیح خواهیم داد.

اپوکسی مخصوص سنگ چیست؟

همانطور که به آن اشاره نمودیم یکی از کاربردهای رزین اپوکسی در صنعت سنگ می‌باشد و در سنگ‌های تزئینی و همچنین سنگ‌های ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اپوکسی مخصوص سنگ با هدف افزایش استحکام، اتصال قطعات در مراحل مختلف صنعت سنگ، ترمیم و از بین بردن ترک‌ها و … در این صنعت، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بگذارید برای درک بهتر کاربرد رزین اپوکسی در صنعت سنگ، بیشتر توضیح دهیم.

سنگ‌های مختلف را به منظور استفاده در صنعت ساختمان سازی در ضخامت‌های مختلف درمی‌آورند؛ در حین انجام این عملیات احتمال اینکه ترک و یا شکافی روی سنگ ایجاد شود، زیاد است؛ در این صورت می‌توان از  اپوکسی مخصوص سنگ و توری پشت سنگ به منظور ترمیم و تقویت سنگ‌ها استفاده کرد.

چسب اپوکسی چیست؟

چسب‌های اپوکسی نوعی چسب بر پایه رزین اپوکسی هستند و خواص متنوعی از خود نشان می‌دهند. این چسب‌ها به دلیل برخورداری از یک سری مزایا، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمان خشک شدن چسب اپوکسی از چند دقیقه تا چند ساعت، متغیر است و پس از خشک شدن به شکلی سخت در می‌آیند. چسب اپوکسی انواع مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به چسب اپوکسی فلز، چسب اپوکسی فایبرگلاس، چسب اپوکسی بتن، چسب اپوکسی سنگ و چسب اپوکسی خمیری اشاره نمود.

چسب اپوکسی فلزی

این نوع از چسب اپوکسی همانطور که از نامش پیداست، برای چسباندن اشیای فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. مس، آهن، آلومینیوم، روی، تیتانیوم، استیل و برنج از جمله فلزاتی است که با استفاده از چسب اپوکسی فلزی، چسبانده می‌شوند. همچنین این نوع از چسب اپوکسی برای تعمیر سوراخ و نشتی انواع لوازم فلزی و پر کردن حاشیه‌های فلزی نیز کاربرد دارد.

چسب اپوکسی فایبرگلاس

نوع دیگری از چسب اپوکسی وجود دارد که برای فایبرگلاس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از چسب‌های اپوکسی در برابر آب و حرارت، مقاومت بالایی داشته و با گذر زمان دچار پوسیدگی نمی‌شوند. همچنین چسبندگی بالایی داشته و برای ساخت انواع ماکت، کامپوزیت و … مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب اپوکسی بتن

چسب بتن نیز نوع دیگری از چسب‌های اپوکسی می‌باشد که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از چسب اپوکسی بتن می‌توان بتن‌های تازه را به ملات‌های بتنی  قدیمی، متصل کرد و همچنین استحکام کششی زیادی را در بتن، ایجاد نمود.

این نوع از چسب اپوکسی، مقاومت بالایی در برابر رطوبت داشته و موجب افزایش عمر بتن و سازه می‌شود.

چسب اپوکسی سنگ

چسب اپوکسی سنگ نیز همانطور که از نامش پیداست در صنعت سنگ، کاربرد دارد و با استفاده از آن می‌توان سنگ‌ها را بر روی نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها نصب کرد. همچنین نصب انواع سنگ روی سطوح فلزی نظیر آهن، آلومینیوم و فولاد، نصب قطعات ساختمان روی فلز، بتن، چوب و . .. نیز از دیگر کاربردهای این نوع از چسب اپوکسی می‌باشد.

چسب اپوکسی خمیری

این نوع از چسب اپوکسی، کاربردهای زیادی دارد که رایج‌ترین آن‌ها رفع مشکل ساییدگی و نشتی لوله‌های گاز و آب، جلوگیری از نشتی مخازن صنعتی در سایزهای مختلف، پوشش دهی خرابی دیوارهای نازک و همچنین ضربه خوردگی‌های سطحی می‌باشد.

کفپوش اپوکسی چیست؟

یکی از موارد مصرف رزین اپوکسی در کفپوش‌ها می‌باشد و به عنوان یک ماده منحصر به فرد برای پوشش کف مکان‌های مختلف، عمل می‌کند و در برابر لکه و … مقاومت بالایی دارد. از کفپوش اپوکسی معمولا در محیط‌هایی که رفت و آمد عمومی، زیاد است نظیر بیمارستان‌ها، مدارس، گاراژها، محیط‌های صنعتی، پارکینگ‌های عمومی، صنایع تولید کننده مواد شوینده، مواد اسیدی و قلیایی، صنایع داروسازی، صنایع خودروسازی، صنایع تولید مواد غذایی، صنایع تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، صنایع فولاد و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، استفاده می‌شود.

کفپوش‌های اپوکسی، مقاومت بالایی در برابر سایش، ضربه، آب و رطوبت، انواع مواد شیمیایی و قلیایی دارند و دیگر نیازی نیست در فواصل زمانی کوتاه مدت آن‌ها را تعویض کرد.

کفپوش‌ اپوکسی، آب و دیگر مایعات را جذب نمی‌کنند و قابل شستشو هستند. از دیگر ویژگی‌های این کفپوش‌ها می‌توان به نگهداری و نصب آسان، مقاومت مکانیکی بالا و همچنین قابلیت طراحی در مدل‌ها و طرح‌های متنوع، اشاره کرد.

از جمله مزایای کفپوش اپوکسی می‌توان به هزینه نصب مقرون به صرفه آن، قابلیت تولید در طرح‌های متنوع، نصب آسان، دوام بالا و عدم نیاز به نظافت پس از نصب آن اشاره کرد.

کفپوش اپوکسی از سه لایه مجزا تشکیل شده‌است که عبارتند از:

اپوکسی

پرایمر کفپوش اپوکسی

این لایه از کفپوش اپوکسی در پایین‌ترین قسمت، روی سطح مورد نظر قرار داده می‌شود. پرایمر متشکل از رزین اپوکسی بدون حلال، هاردنر اپوکسی پلی مین و حلال است.

 کفپوش اپوکسی میانه

این لایه روی پرایمر قرار می‌گیرد و مواد اولیه آن از رزین بدون حلال، هاردنر اپوکسی پلی آمین، رقیق کننده، فیلر پر کننده، ادتیوهای ضد رسوب و پیگمنت، تشکیل شده‌است. 

کفپوش رویه اپوکسی

این لایه در بیرونی‌ترین قسمت کفپوش، قرار گرفته و با محیط و عوامل خارجی در تماس است. مواد اولیه این لایه از کفپوش اپوکسی شامل رزین اپوکسی بدون حلال، هاردنر اپوکسی پلی‌آمین، رقیق کننده، فیلر پرکننده، پیگمنت‌ها، ادیتورهای ضد حباب، همتراز کننده ضد رسوب و ادتیوهای افزایش دهنده سختی سطح. می‌باشد.

برخی از انواع کفپوش اپوکسی عبارت است از:

کفپوش اپوکسی منزل

امروزه به دلیل برخورداری کفپوش‌های اپوکسی از ویژگی‌های منحصر به فرد از آن‌ها به منظور طراحی دکوراسیون داخلی و محوطه سازی منازل، استفاده می‌شود.

کفپوش اپوکسی بیمارستان

همانطور که به آن اشاره نمودیم یکی از موارد مصرف کفپوش اپوکسی در مکان های پر رفت و آمد نظر بیمارستان می‌باشد؛ به این معنا که یک نوع از کفپوش‌های اپوکسی وجود دارد که دارای خاصیت ضد باکتری هستند و به همین دلیل بر پوشاندن کف بیمارستان‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کفپوش اپوکسی ضد اسیدی

نوع دیگری از کفپوش اپوکسی وجود دارد که مقاومت بالایی در برابر عوامل اسیدی و همچنین شیمیایی دارند و به همین دلیل برای پوشاندن کف کارخانجات مواد شیمیایی، استفاده می‌شوند.

کفپوش اپوکسی ضد جرقه

یکی دیگر از انواع کفپوش اپوکسی، ضد جرقه هستند که با نام کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک نیز شناخته می‌شوند. از این نوع از کفپوش‌ها در انبارهایی که محل نگهداری مواد منفجره است، استفاده می‌شود، زیرا قادرند جریان الکتریسیته را از خود عبور داده و در نتیجه از تولید جرقه، جلوگیری می‌شود.

کفپوش اپوکسی پارکینگ

از آنجایی که پارکینگ‌ها محل رفت و آمد ماشین می‌باشد، بنابراین لازم است که کفپوش آن مقاومت بالایی برای تحمل وزن سنگین خودروهای را داشته باشد، همچنین کفپوش پارکینگ‌ها باید ضد سایش و ضد ضربه نیز باشد؛ به همین منظور است که از کفپوش‌های اپوکسی در پارکینگ‌ها استفاده می‌شود.

کفپوش اپوکسی استخری

از دیگر موارد مصرف کفپوش‌های اپوکسی در استخرها می‌باشد؛ دلیل آن هم این است که کفپوش‌های اپوکسی، ضد آب هستند؛ به این معنا که در اثر برخورد مداوم با آب، مقاومت خود را از دست نمی‌دهند.

کفپوش اپوکسی برای سرویس بهداشتی

کفپوش‌های اپوکسی علاوه بر اینکه برای استخرها کاربرد دارند، در سرویس‌ها بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ دلیل آن هم برخورداری از ویژگی ضد آب و ضد رطوبت آن هاست.

کفپوش اپوکسی چه مزایایی دارد؟

همانطور که تا به اینجای مطلب، مطالعه فرمودید، انواع کفپوش اپوکسی در مکان‌های مختلف، کاربرد دارد؛ دلیل آن هم برخورداری از مزایای بی‌شمار است که عبارتند از:

 • شستشوی آسان
 • امکان شستشو به تعداد دفعات زیاد
 • ایجاد فضایی صاف، یکدست و براق در محیط
 • افزایش روشنایی فضا
 • دوام و استحکام بالا در شرایط محیطی مختلف
 • قابلیت تحمل ترافیک سنگین و مداوم
 • مقاومت بال در برابر اسیدها و بازها
 • چسبندگی بالا
 • قابلیت اجرای آسان بدون نیاز به طرح و تجهیزات خاص
 • مقاومت در برابر حریق
 • ایجاد سطحی بدون درز و شکاف با دوام بسیار بالا
 • ایجاد سطح مقاوم در برابر مواد شیمیایی
 • عدم نیاز به نگهداری و مراقبت خاص
 • ایمنی بالا
 • عایق الکتریکی
 • خاصیت ضد باکتریایی
 • قابل ترمیم
 • افزایش مقاومت کف‌های بتنی در برابر فرسایش و تخریب

اپوکسی

رنگ اپوکسی چیست؟

یکی دیگر از موارد مصارف این نوع رزین به عنوان رنگ می‌باشد که در بسیاری از موارد اصطلاح آن، به جای کفپوش اپوکسی نیز استفاده می‌شود؛ دلیل آن هم این است که از رنگ اپوکسی مانند کفپوش آن، می‌توان برای پوشاندن کف گاراژ، زیرزمین و ایوان حیاط خلوت استفاده کرد.

برای تولید رنگ اپوکسی، دو ماده مایع، رزین اپوکسی و همچنین سفت کننده ای را با هم ترکیب می‌کنند؛ با ترکیب این مواد با یکدیگر، روکشی حلال و مقاومی ایجاد می‌شود که به آن رنگ اپوکسی می‌گویند و برای رنگ کردن کف مکان‌های مختلف، کاربرد دارد.

لازم به ذکر است که با استفاده از رنگ اپوکسی هم می‌توان سطوح داخلی و هم سطوح خارجی را رنگ آمیزی کرد. این نوع از رنگ‌ها به دلیل برخورداری از یک سری ویژگی‌ها برای پوشش کف‌ها، بسیار مناسب هستند. از جمله ویژگی‌های این رنگ‌ها می‌توان به مقاومت بالا در برابر ضربه، مقاومت به آب و مقاومت در برابر آتش سوزی اشاره کرد که در ادامه هر یک را به طور مختصر، توضیح خواهیم دارد.

مقاومت رنگ اپوکسی در برابر ضربه

یکی از دلایلی که موجب شده تا از رنگ اپوکسی برای پوشش کف مکان‌های مختلف، استفاده شود، مقاومت بالای آن‌ها در برابر ضربه می‌باشد؛ به این معنا که اگر جسمی از بالا سقوط کند و یا اینکه روی زمین، کشیده شود، کف دچار شکستگی، ترک و یا شکاف نمی‌شود.

مقاومت در برابر آتش سوزی

از دیگر ویژگی‌های رنگ‌های اپوکسی می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها در برابر آتش سوزی اشاره کرد. این رنگ‌ها قابلیت مقاومت در برابر گرمای بیش از 200 درجه سانتی گراد را دارند.

مقاومت در برابر آب

رنگ‌های اپوکسی همچنین به آب مقاوم هستند و در نتیجه، بتون‌ها را از رطوبت آب‌های زیرزمینی و هر آب دیگری که روی زمین، جاری می‌شوند، محافظت می‌کند.

نحوه رنگ آمیزی سطوح با رنگ اپوکسی به چه صورت است؟

رنگ اپوکسی، رنگی مقاوم و مستحکم است که می‌توان از آن برای سطوح مختلف نظیر دیوارها، سقف طبقات مختلف ساختمان‌ها و همچنین راه پله‌ها استفاده کرد. نحوه استفاده از رنگ اپوکسی برای رنگ آمیزی سطوح، به شرح ذیل است:

در گام اول از تمیز بودن سطح مدنظر، اطمینان حاصل کنید؛ بدین منظور یک دستمال تمیز را به مقداری ماده شوینده، آغشته کرده و روی سطح مد نظر خود بکشید و سپس آن را کاملا خشک کنید.

پس از آن می‌توانید رنگ اپوکسی را روی سطح مورد نظر خود بریزید؛ بدین منظور محتویات داخل ظرف را به خوبی هم بزنید تا تمامی آن‌ها به خوبی با هم ترکیب شوند و حبابی تشکیل نشود. پس از آن رنگ را روی سطح مورد نظر بکشید و بگذارید که رنگ خشک شود. پس از اینکه از خشک شدن رنگ روی سطح، اطمینان حاصل کردیدف می‌توانید مجددا یک لایه دیگر از رنگ را نیز روی آن بکشید و بگذارید خشک شود.

 در نهایت برای ایجاد درخشش روی رنگ سطح مدنظر خود، یک لایه روغن جلا بکشید و صبر کنید تا خشک شود.

نحوه رنگ آمیزی دیوارها با رنگ اپوکسی

همانطور که قبل از این بیان کردیم، رنگ اپوکسی پوششی دو جزئی می‌باشد که از یک رزین و کاتالیزور، تشکیل شده‌است. ترکیب این دو جز با هم موجب تشکیل پوششی پایدار می‌شود و در برابر مقدار زیادی فشار هم، مقاوم است. برای رنگ آمیزی دیوار با استفاده از رنگ‌های اپوکسی، ابتدا آجر و یا دیوار سیمانی را با یک آبپاش با فشار قوی، شسته و سپس صبر کنید تا دیوار به طور کامل، خشک شود. پس از آن رزین را با کاتالیزور در یک سطل به خوبی با هم ترکیب کنید و یک لایه از رنگ را روی دیوار بکشید و پس از آن، ساعاتی صبر کنید تا رنگ دیوار به خوبی خشک شود، در نهایت اگر احساس کردید که نیازی به رنگ آمیزی مجدد هم است، می‌توانید این کار را دوباره تکرار کنید.

انواع رنگ اپوکسی

رنگ‌های اپوکسی براساس میزان مواد جامد آن به سه دسته مختلف، تقسیم بندی می‌شود که عبارتند از:

رنگ اپوکسی 100 درصد جامد

رنگ‌های اپوکسی که در این دسته قرار داده می‌شوند به طور صد در صدی خالص هستند. از دیگر ویژگی‌های این رنگ‌ها می‌توان به دوام بالا و همچنین سرعت زیادشان در خشک و سخت شدن اشاره نمود.

رنگ اپوکسی بر پایه حلال

رنگ اپوکسی بر پایه حلال، حاوی 40 تا 60 درصد جامد اپوکسی هستند که از ترکیب با دیگر حلال‌های شیمیایی، تشکیل شده‌اند. تنوع رنگی این دسته از رنگ‌های اپوکسی بسیار بالاست، اما این رنگ‌ها یک عیب بزرگ دارند و آن هم این است که از خود، بخار ساطع می‌کنند که می‌تواند خطرناک باشد؛ بنابراین در هنگام رنگ آمیزی با آن‌ها حتما از تجهیزات مناسبی استفاده کنید تا آسیبی به سلامتتان وارد نشود.

رنگ اپوکسی بر پایه آب

نوع دیگری از رنگ‌های اپوکسی، بر پایه آب هستند که از 40 تا 60 درصد جامد حل شده در آب، تشکیل می‌شوند. این دسته از رنگ‌های اپوکسی بخار سمی از خود ساطع نمی‌کنند و بنابراین هیچ ضرری برای سلامت انسان ندارند.

کاربرد رنگ اپوکسی برای کف چوبی

لازم به ذکر است که این رنگ‌ها همچنین برای کف‌های چوبی نیز کاربرد دارند که البته قبل از استفاده از آن‌ها در پوشش‌های چوبی نیاز به یک سری عملیات می‌باشد که عبارتند از:

سمباده زنی

کف‌های چوبی که با استفاده از روغن جلا، پوشیده شده‌اند را نمی‌توان با استفاده از رنگ اپوکسی، رنگ کرد؛ بنابراین لازم است که به منظور چسباندن رنگ اپوکسی بر روی آن‌ها با استفاده از سنباده ای دستی و یا برقی، پوشش‌های ایجاد شده بر روی آن‌ها را از بین برد.

افزودن پرایمر

رنگ اپوکسی به راحتی بر روی سطح‌هایی که از جنس چوب هستندف نمی چسبد؛ بدین منظور لازم است که سطح چوبی مد نظر با استفاده از یک پرایمر پلاستیکی آکریلیک، پوشانده شود و سپس صبر کنید تا خشک شود.

مخلوط رزین اپوکسی و کاتالیزگر

پس از آن باید رزین اپوکسی و کاتالیزگر را درون ظرفی ریخته و به خوبی با هم ترکیب کنید.

رنگ آمیزی

اکنون هم سطح و هم رنگ اپوکسی آماده رنگ آمیزی هستند. برای رنگ آمیزی سطوح چوبی با استفاده از رنگ اپوکسی از یک غلطکی استفاده کنید که به یک قطب غلتان، متصل باشد.

نکته قابل توجه در خصوص رنگ آمیزی سطوح چوبی با رنگ اپوکسی این است که این رنگ‌ها خیلی سریع، سفت می‌شوند؛ بنابراین کل کف را باید به یکباره و در سریع‌ترین زمان ممکن، رنگ آمیزی نمود.

 

اسکرول به بالا